خلاصه ی رمان پتر کبیر, نوشته آلکسی نیکولایوویچ تولستوی

در این کتاب نویسنده, حوادث و رویداد های قرن هژده روسیه تزاری را, بصورت رومان تاریخی جمع آورده نموده است. داستان از مرگ تزار الکسی میخایلویچ آغاز میگردد. درباریان: نجبا, بایارها و نظامیان, برای تعیین جانشینی تزار, در کرملین و بیرون از آن به بحث و گفتگو میپردازند. از تزار دو پسر بجا مانده است؛ یکی ایوان معلول که امیدی بدان نبود, دیگری پتر.
اقداماتی که برای تعیین جانشینی تزار صورت میگیرد, درباریان را به دو دسته از هم جدا میسازد. نویسنده, فعالیت هر دسته را دنبال میکند و به آنها میپردازد:
گروهی از درباریان که اکثریت را دارند, خانم تزار( ناتالیا کیریلونا ) را فاقد اصالت میدانند, پتر, پسرش را حرامزاده میگویند؛ میکوشند که ایوان مریض را جانشین پدرش بسازند.
در فضای گرم و آماده, که هنوز تصیمی نهایی اتخاذ نشده است؛ خواهر جوان تزار, صوفیا سر میرسد, دختر جوان مورد توجه آنها قرار میگیرد. درباریان تصمیم میگیرند؛ او را بقدرت بنشانند.
گروه دیگری میخواستند قدرت را به پتر بدهند, نیابت او را به مادرش واگذار نمایند, که در اقلیت بودند.
مخالفین, پتر و مادرش را از قصر کرملن بیرون کردند. در یکی از قصرهای حومه ای شهر ماسکو مقیم ساختند. پتر طفولیت, جوانی و نوجوانی خود را بدون کدام رویداد قابل ذکری سر میکند.
صوفیا و دوستانش قدرت را قبضه میکنند, به شیوه سنتی و معمول اسلاف خود, به حکومت میپردازند.
تدارک جنک کریمیه, اوضاع کشور را از حالت یکنواختی بیرون میکند. مصارف جنگ, باعث بلند رفتن مالیات میگردد. مالیات و مطالبات جدید به مردم تحمیل میگردد. افراد مستعد بکار از دهات به صفوف نظام فرا خوانده میشوند؛ مزارع از کشت و کار باز میماند, بدبختی افزایش میابد. قوای روسیه در جنگ شکست میخورد. در دربار بین نظامیان و سایرین اختلاف پیش میآید.
پتر با تعداد زیادی جوانهای همسن و سالش, درمحله ای خارجیها, که بیشترآنها تجار و مولدین هالیندی وآلمانی بودند, رفت و آمد داشت. قصه ها و داستانهای آنسوی اروپا, مورد توجه او قرار میگیرد. حامیان پتر, با ناراضیهای دربار, نزدیک میشوند, برای انتقال قدرت به پتر اقدام میکنند. پتر به صومعه ای فرار میکند؛ بعد ازمختصر زد و خورد بقدرت میرسد, بحیث تزار تاج میپوشد. پتر جنگ آزوف را آغاز میکند, که در واقع ادامه ای جنگ کریمیه است. وقتی از طریق بحر اقدام میکند, پیروز میشود. دوستان خارجی, او را در صحنه های جنگ مشوره میدهند.عوامل شکست قوای روسیه را برایش توضیح میکنند. پتر به سفر اروپا میپردازد.
جو عدم اعتماد, کشور های اروپایی را مقابل هم قرار داده میباشد, در مقابله با تحاجم و پیشرویی قوای ترکان عثمانی, به شکست مواجه بودند. روسیه را باید از خواب بیدار میساختند, دست و پای آن کشور را در پیمانهای نظامی و سیاسی  بسته میکردند, و متحد خود, جلو قوای عثمانیها ایستاده میکردند؛ از تزار جوان استقبال کردند.

نخستین کسی باشید که این مطلب را میپسندد.

About ناهید صفوی

متولد کشور سوئد هستم و 21 سال سن دارم. در حال حاضر مشغول به تحصیل میباشم و از هر طریقی سعی میکنم تا زبان فارسی ی خودم رو تقویت کنم.
This entry was posted in داستان. Bookmark the permalink.

Leave a Reply