خلاصه ی رمان و کارتون و فیلم دور دنیا در هشتاد روز اثر ژول ورن.

کارتون دور دنیا در ۸۰ روز از زیباترین و بیاد ماندیترین کارتون های قدیمی می باشد. این انیمه ژاپنی بر اساس رمان ژول ورن ساخته شده است . در کارتن دور دنیا در ۸۰ روز “شخصیت های اصلی” داستان ژول ورن حیوانات می باشند. در اینجا با هم قسمت های این کارتون زیبا و به یاد ماندنی را یادآوری می کنیم.
در این قسمت با هم خلاصه کارتون دور دنیا در ۸۰ روز  را که البته مربوط به “قسمت اول” می باشد را می خوانیم .
در صبح روز چهارشنبه دوم جولای سال ۱۸۷۲ ساعت بیگ بن در کنار خانه مجلل قهرمان داستان ما شروع به نواختن میکنه ، فردی به نام آقای ویلی فاگ .

آقای ویلی فاگ از خواب بیدار میشه و ساعت رو نگاه میکنه و میگه ساعت درست ۸ صبحه ، بعد زنگوله کوچکی رو که بر سر میز کنار تخت خوابش هست رو بر میداره و  اونو به صدا در میاره تا پیشخدمتش نزدش بیاد که یکدفعه یادش میافته که قراره براش پیش خدمت جدید بیاد .
آقای ویلی فاگ که در کارتون دور دنیا در هشتاد روز  یک شیر این شخصیت رو داره بسیار وقت شناسه و برای تمامی کارهاش منظم هست و زمان بندی داره.

اون سر ساعت ۸:۱۰ دقیقه ورزش میکنه و در ساعتی ۸:۲۵ دقیقه قهوه میخوره . ساعت ۱۰:۰۵ دقیقه اون لباس خودش رو میپوشه و منتظر پیشخدمت جدیدش میشه. نویسنده دور دنیا در ۸۰ روز (ژول ورن) واقعا این داستان رو زیبا نوشته.
ساعت ۱۱ میشه و خبری از پیشخدمت جدید نمیشه ، آقای ویلی فاگ با خودش میگه ، کسی که وقت شناس نباشه اصلا نمیتونه پیشخدمت خوبی برای من باشه .

پیشخدمت آقای ویلی فاگ به دنبال آدرس خونه میگرده و بالاخره اونو پیدا میکنه. اون یکی دیگر از شخصیت های اصلی کارتون دور دنیا در هشتاد روز هستش اون یک گربه به اسم ریگو هست. ریگو کیف دستی کوچکی در دست داره و با دیدن خونه مجلل آقای ویلی فاگ آرزو میکنه که بتونه اونجا کار کنه که ناگهان یکی دیگر از شخصیت های داستان که یه موش کوچیکه و اسمش تیکو هستش از کیف دستی بیرون میاد و به اون میگه زیاد امیدوارم نباش که بتونی اینجا کار کنی . ریگو از تیکو میخواد که از چمدان بیرون نیاد تیکو هم قبول میکنه و میگه باید تو برخورد اول خودتو خوب نشون بدی و تاثیر گذار باشی و از این به بعد وقت شناس و مرتب و مودب باشی.
ریگو و تیکو قبلا در سیرک کار میکردن و الان حدود یک ماهه که از اون کار بیرون اومدن و جایی رو ندارن. بخاطر همین خیلی برای هر دوتاشون مهمه که ریگو بتونه تو این خونه به عنوان پیشخدمت کار کنه. تیکو داخل کیف دستی میره و ریگو هم بلاخره میره و در میزنه .

آقای ویلی فاگ در رو باز میکنه و میگه شما ۴ دقیقه دیر کردید. ریگو با ترس میگه سوء تفاهم پیش اومده قربان ساعت من ۱۱ هستش! و خودشو معرفی میکنه ، هنگام معرفی تیکو هم از ساک دستی به اون کمک میکنه که چطوری خودشو معرفی کنه. اون معرفی نامه خودشو نشون میده و به همراه آقای ویلی فاگ به داخل خونه میره. داستان دور دنیا در هشتاد روز ژول ورن اینقدر زیباست که هم کارتون این داستان ساخته شده و هم فیلم دور دنیا در هشتادر روز ساخته شده است

آقای ویلی فاگ در معرفی نامه میخونه که اون قبلا در سیرک کار میکرده ، ریگو هم میگه بله من شعبده باز و بند باز بودم و شروع میکنه برای آقای فاگ اجرای نمایش. آقای فاگ خوشش میاد اما میگه من به این کارها نیازی ندارم و یک پیشخدمت میخوام.
ریگو با ناراحتی کیف دستی خودشو بر میداره تا بره ، که آقای فاگ به اون میگه به این سوال من جواب بده ، چرا میخوای پیش من کار کنی؟ در ادامه با هم خلاصه ی داستان دور دنیا در هشتاد روز را می خوانیم.
ریگو جواب میده : زندگی در سیرک پر از فراز و نشیبه ، در صورتی که من به زندگی آروم و بی سر و صدا علاقه مندم بهمین دلیل من کار سیرک رو رها کردم و پیش یک آدم مهم مشغول به  کار شدم ولی معلوم شد اون آقا عادت به مسافرت داره و بازم اینجا و اونجا بودم و این مسئله باعث شد مشکلات من بیشتر بشه . به خاطر همین اونجا رو هم رها کردم. اون میگه معذرت میخوام شما هم به مسافرت میرین؟
آقای فاگ جواب میده : من سالهاست که مسافرت نرفتم ، چون زندگی آرام رو دوست دارم.

آقای فاگ قبول میکنه که ریگو براش کار کنه ، اون میگه درست از همین الان میتونی کارتو شروع کنی یعنی ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه روز چهارشنبه دومین ماه سال جاری ، و به اون میگه که برنامه کارهات روی در اتاقت نصب شده و انتظار دارم طبق نوشته عمل کنی. آقای فاگ در ساعتی ۱۱:۳۰ به بیرون میره . دور دنیا در هشتاد روز ژول ورن یکی از جذاب ترین رمان
و تیکو از ساک دستی بیرون میاد و با ریگو حسابی به خاطر به دست آوردن کار خوشحالی می کنن. آقای فاگ هنوز تیکو رو ندیده.
ریگو و تیکو به سرعت به طرف اتاقی که قراره مال اونا باشه میرن تا اونو ببینن و حسابی از دیدن این اتاق زیبا خوشحال میشن . تا که چشمشون به برنامه منظم آقای فاگ که بر در اتاق نصبه میافته. خلاصه رمان دور دنیا در هشتاد روز را می

ویلی فاگ قصد داشت که اونروز به شورای شهر لندن بره که از هر نظر موسسه ای بسیار نیکنام بود. مثل همیشه آقای فاگ با فراغت خاطر و به آهستگی و قدم زنان ، خودشو به محل شورای شهر رساند. در اونجا روزنامه ای رو میخونه که توش نوشته سرقت ۵۵ هزار پوند از بانک انگلیس.

در جای دیگری باجه دار بانک میگه که کسی که سرقت رو انجام داده قیافه ای شبیه آدم های خیلی پولدار داشته و فکر نمیکرده اون آدم بتونه سارق باشه، به اون آدم چند تا عکس نشون میدن تا شاید سارق بین اون ها باشه ، یکی از عکس ها ، عکسی شبیه آقای فاگه ، باجه دار میگه سارق همین عکسه ، در اینجا دو شخصیت اصلی دیگر داستان دور دنیا در هشتاد روز نیز که در “کارتون دور دنیا در هشتاد روز“، دو تا سگ هستن نیز از طرف رئیسشون مامور میشن تا آقای فاگ رو پیدا کنن .

داستان دوباره به ساختمان شورای شهر بر میگرده ، یکی از دوستان آقای فاگ که در این کارتون یک بز بر روی ویلچره و اسم اونآقای گینس هست وارد اتاق میشه و میگه : دوست عزیز مثل همیشه وقت شناسی . اون ادامه میده و میگه راستی شما خبر سرقت از بانک انگلیس رو شنیدید؟ سارقین با ۵۵ هزار پوند فرار کردن.
آقای فاگ : بله این خبر رو همین الان خوندم.
آقای گینس : اون سالی وان خسیس که رئیس بانک انگلیسه وقتی از بانکش سرقت شده بدجوری خودشو باخته ….

دوستان به بحث خاتمه دادند چون می دانستند آقای سالی وان به زودی میرسد. آقای سالی وان هم که یکی دیگر از “شخصیت های داستان دور دنیا در ۸۰ روز” هستش و در این کارتون یک گرگ هستش.
آقای سالی وان به ساختمان میاد ، در اون لحظه آقای فاگ و دوستان دیگرش مشغول بازی بیلیارد هستن ، دوستان دیگر به آقای وان میگن که در تمام روزنامه ها ، صفحه اول به خبر سرقت بانک اختصاص داده شده و واقعا متاسف هستن. اون ها میپرسن که این اتفاق چطوری افتاده؟
آقای سالی وان هم با عصبانیت میگه که وقتی یکی از افراد بانک که پشت باجه ایستاده بوده سرشو بر میگردونه تا مقداری از پولشو بشماره ، یکی با یک تکه چوب مثل این چوب های بیلیارد ، میزنه توی سرش و وقتی اون بیهوش میشه سارق با ۵۵ هزار پوند فرار میکنه .
آقای وان ادامه میده که ما سارق رو پیدا میکنیم و اون سارق های نمیتونن اعتبار این بانک رو از بین ببرن.
آقای گینس میگه من حدس میزنم سارق از کشور خارج شده ، چون از موقع سرقت تا به حال ۲۴ ساعت گذشته ، اون ادامه میده که این روزها مسافرت ها خیلی سریع تر شده و قطار جای کالسکه و کشتی بخار جای قایق رو گرفته . تمدن به شکل شگفت انگیزی ترقی کرده ، در زمان جوانی من مسافرت ها خیلی طولانی تر بود.
آقای وان با عصبانیت میگه بیاین بازی کنیم چون من حرف های این مرد رو اصلا قبول ندارم.
آقای گینس : اما الان هر کسی میتونه در مدت کوتاهی به دور دنیا بره ، خوب البته با مشکلات زیاد . بعد به آقای فاگ میگه ولی من توصیه میکنم این کارو بکنید.
آقای فاگ : من با عقاید شما موافقم عالیجناب گینس.
آقای گینس : آقای فاگ ، اگه من جای شما بودم و جوان بودم سعی میکردم در عرض ۳ ماه دور دنیا رو بگردم.

آقای وان : عالیجناب! اگه شما فکر میکنید در عرض ۳ ماه میشه دور دنیا رو گشت، پس چرا خودتون این کار رو نمیکنید دانشمند بزرگ (به حالت تمسخر)
آقای گینس : من که از اول گفتم، اگه جوان بودم حتما این کار رو می کردم.
آقای وان و بقیه به جز ویلی فاگ به آقای گینس میخندن
ویلی فاگ : خنده نداره ، فرمایشات جناب گینس امکان پذیره، حتی در مدت کمتر ، یعنی در عرض ۸۰ روز هم میشه این کار رو انجام داد.
وان : ممکن نیست! در عرض ۸۰ روز!! این غیر ممکنه آقای فاگ!
ویلی فاگ : چرا ممکنه جناب سالی وان، امروز صبح در روزنامه من مطلبی به چشمم خورد که ثابت می کرد این کار عملیه و امضاء کسی به نام رالف هم زیر این مطلب دیده میشه.
دوستان همه با تعجب روزنامه رو نگاه می کنن و میگن این موضوع درسته!

ویلی فاگ ادامه میده  : رالف خط سیر و سفر رو با قانون ریاضیات شرح داده، گوش کنید، ما لندن رو مرکز و مبداء سفرمون  قرار میدیم. مسیر لندن پاریس و کانال سوئز با قطار و کشتی ۸ روز طول میکشه، از کانال سوئز تا بمبئی در هند با کشتی ۱۳ روز ، از بمبئی تا کلکته با قطار ۳ روز طول میکشه ، ۱۳ روز هم با قطار از کلکته تا هنگ کونگ ، از هنگ کونگ به  یوکوهاما ۶ روز و از یوکوهاما به سانفرانسیسکو  ۲۲ روز، از سانفرانسیسکو با قطار به نیویورک ۷ روز و بالاخره از نیویورک به لندن با کشتی ۹ روز طول میکشه که جمع این ها میشه ۸۰ روز آقایون.
سالی وان : این حرفها همش بچه گانس ، هر کسی که درست فکر میکنه میفهمه که این حرف ها همش خیال بافیه و نمیشه باور کرد، آیا شما کسی رو می شناسید که بتونه این کار رو انجام بده؟ شما عالیجناب گینس میتونید به این سفر برید؟(با تمسخر)
گینس: من!!!! من برای اینجور کارها خیلی پیر شدم.
سالی وان و بقیه دوستانش به آقای گینس می خندن که یکدفعه ویلی فاگ میگه : ولی دوستان من اینکارو می کنم تا به شما ثابت کنم امکانش وجود داره، من تصمیم گرفتم دور دنیا در هشتاد روز طی کنم .
سالی وان : من معتقدم این سفر غیر ممکنه.
ویلی فاگ: ولی من به شما ثابت می کنم جناب سالی وان.
یکی از دوسنان میگه دیگه کافیه، فاگ شما فرد خوشنامی هستین، من صاحب راه آهن و قطارها هستم، باید بدونید که قطارها به دلایل مختلف گاهی دجار تاخیر میشن.
دوست دیگری میگه : و این قضیه برای کشتی ها هم اتفاق میافته. شما باید هوای بد و وزش باد مخالف و خرابی کشتی ها رو هم در نظر بگیرد.

سالی وان: از این گذشته اگه اشتباه نکنم شما به عنوان یک ماجراجو تجربه چندانی ندارید و مدتهاست که مسافرت نرفتین. فاگ ، من مدت هاست که عضو این باشگاه معروف هستم و تا بحال کسی رو به خوادخواهی شما ندیدم.
یکی دیگر از دوستان میگه: شما این مقاله رو باور کردین ولی وقتی که رالف این موضوع رو نوشت فقط تعداد روزها رو ذکر کرده بود ولی راجع به مشکلات مسافرت فکر نکرده بود. شما باید حساب این رو هم بکنید که در راه، راهزن ها مسیر راه ها رو قطع می کنن و مسافر ها رو سرکیسه می کنن.
ویلی فاگ: من همه این مشکلات رو میدونم و حساب همه چیز رو کردم. حاضرم خطراتش رو هم بپذیرم و سفر دور دنیا در ۸۰ روزرو آغاز کنم.
سالی وان : بهتر فکر دیگه ای بکنید ما تمام مشکلات سفر رو برای شما بررسی کردیم و به شما گفتیم آقای ویلی فاگ! حالا دیگه خودتون میدونید.بقیه دوستان هم میگن که با سالی وان موافقن ( به جز آقای گینس)
ویلی فاگ: من تصمیم گرفتم که حتما به این سفر برم، آقای سالی وان.
سالی وان: فرمودید شما تصمیم خودتون رو گرفتید؟
ویلی فاگ : همین امشب. امشب ساعت ۸:۴۵ دقیقه یک قطار از ایستگاه حرکت میکنه و به بندر میرسه، من تصمیم دارم تا با اون حرکت کنم. حالا اگه اشکالی نداره بیاین با هم ترتیب کارها رو بدیم. امروز دوم اکتبره پس روز ۲۱ دسامبر قبل از ساعت ۸:۴۵ دقیقه شب من بعد از اینکه دور دنیا رو در ۸۰ روز طی کردم به همینجا برمیگردم آقایون.
سالی وان: و اگر در راس ساعت مقرر که مشخص کردین برنگشتین  نظرتون کاملا رد میشه آقای فاگ!

ویلی فاگ: باشه منم موافقم، برای اطمینان بیشتر، مطلب جالبی دارم، اگه من راس ساعت مقرر برگشتم که هیچ، وگرنه نیمی از ثروتم مال شما میشه، خداحافظ آقایان!
و این آغاز سفری مهیج است برای ما که پیش از این تجربه نکردیم، سفری اکتشافی و فریبنده به دور دنیا با آقای ویلی فاگ

 

در نهایت آقای فاگ در روز مقرر برمیگرده و نظریش  رُ به اثبات میرساند.

نخستین کسی باشید که این مطلب را میپسندد.

About ناهید صفوی

متولد کشور سوئد هستم و 21 سال سن دارم. در حال حاضر مشغول به تحصیل میباشم و از هر طریقی سعی میکنم تا زبان فارسی ی خودم رو تقویت کنم.
This entry was posted in خلاصه ی فیلمها و سریالها., خلاصه ی فیلمها و سریالهای خارجی., داستان, کارتون, کارتونهای خارجی, کودک و نوجوان. Bookmark the permalink.

Leave a Reply